شرکت ایران آوند فر ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان همچنان بدون وقفه در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا فعالیت داشته و با تولید مواد ضد عفونی کننده و بهداشتی تا از بین رفتن کامل این ویروس منحوس در کنار شما عزیزان میباشد

نکاتی درباره ویروس کرونا و روزه داری

ویروس کرونا که چند ماهیست به دشمن شماره یک انسان‌ها تبدیل شده، درآستانه ماه رمضان 99 باعث نگرانی بسیاری از مسلمانان شده‌است. این‌طور که به نظر می‌رسد ماه رمضان امسال تحت‌الشعاع بیماری کرونا قرار گرفته و با سال‌های قبلی تفاوت زیادی خواهد داشت. در ماه رمضان 99 احتمالا دیگر شاهد دید و بازدیدهای خانوادگی و میهمانی‌های افطار نخواهیم بود. همچنین احتمالا خبری هم از مراسم احیا شب‌های قدر و مراسم عزاداری شهادت امام علی (ع) در مساجد و حسینیه‌ها نخواهد بود. البته همچنان امیدواریم که شر ویروس کرونا از سر مردم جهان کم شود و بتوانیم پس از مدت‌ها دوباره دورهم جمع شویم.
رهبر معظم انقلاب در سخنرانی اخیر خود اشاره‌ای به ماه رمضان 99 هم داشتند و طی بیانات خود فرمودند که در غیاب جلسات عمومی مانند مجالس دعا، سخنرانی و عبادت در تنهایی به نیایش و رازونیاز با خدا بپردازیم. حجت‌الاسلام رضاپور یکی از کارشناسان حوزه دینی و امور مذهبی در رابطه با اعمال ماه رمضان در زمان شیوع ویروس کرونا توضیح می‌دهد که هدف از عبادت‌ها و آداب این ماه اتصال قلبی به خدا و پیوند عمیق خالق و مخلوق است. این پیوند و اتصال در جمع و مراسم‌های اجتماعی سریع‌تر شکل می‌گیرد اما در تنهایی هم می‌توان با خدا خلوت کرد و این اتصال معنوی هم به راحتی ایجاد می‌شود.
مراجع تقلید شیعه هم نظرات متفاوتی در مورد روزه گرفتن در شرایط خطر ابتلا به ویروس کرونا دارند. آیت‌الله سیستانی از مراجع تقلید شیعه در پاسخ به سوال مطرح شده در مورد روزه‌داری در این ایام، پاسخ دادند که اگر می‌توانند در خانه بمانند و یا تدابیری را اتخاذ کنند تا خطر ابتلا به کرونا در آن‌ها بسیار کم شود باید حتما روزه بگیرند اما کسانی که نمی‌توانند کارشان را رها کنند و در خانه بمانند و می‌ترسند که به ویروس کرونا مبتلا شوند، در روزهایی که احتمال می‌دهند در معرض خطر ابتلا به بیماری کرونا هستند مجازند روزه نگیرند اما در روزهایی که در خانه هستند و خطری هم تهدیدشان نمی‌کند باید روزه بگیرند. همچنین آیت‌الله مکارم شیرازی نیز در پاسخ به چنین سوالی فرمودند که انسان نمی‌تواند به این دلیل روزه را ترک کند و باید در ماه رمضان روزه گرفت. البته اگر کسی بداند و یا حتی احتمال دهد که روزه گرفتن برایش ضرر دارد، باید روزه را ترک کند. نظر آیت‌الله شبیری زنجانی و آیت‌الله صانعی هم در این زمینه مشابه نظر آیت‌الله سیستانی است و این عالمان بزرگ حوزه دین هم معتقدند که اگر شخص احتمال دهد که روزه گرفتن باعث ابتلا به بیماری کرونا می‌شود و برای سلامتی مضر است نباید روزه بگیرد. البته اگر فرد می‌تواند با تغییر شرایط مثلا ماندن در خانه، احتمال ابتلا به بیماری را کاهش دهد روزه همچنان بر او واجب است.