SPF ضدآفتاب چیست؟ هر آنچه لازم است درباره اس پی اف بدانید

SPF ضدآفتاب چیست؟ هر آنچه لازم است درباره اس پی اف بدانید

SPF‌ ضدآفتاب چیست؟ و اس‌پی‌اف مناسب پوست خود را چگونه باید انتخاب کنیم؟ مراقبت از پوست یکی از راز‌های جوان‌ ماندن و سلامتی شماست. انواع مختلف کرم‌ها و محلول‌های مراقبت از پوست را می‌توانید با توصیه پزشک خود استفاده کنید. اما یکی از مهم‌ترین مراحل همه روتین‌های پوستی که تمام پزشکان به آن توصیه می‌کنند، کرم‌های ضدآفتاب هستند. وقتی برای خرید کرم ضدآفتاب اقدام می‌کنید، اولین نکته‌ای که با آن مواجه می شوید، تفاوت SPF‌های این کرم‌هاست. در این مقاله از بلاگ ساین اسکین قرار است هر‌آنچه که شما لازم است در مورد SPF‌ بدانید را توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

SPF‌ ضدآفتاب چیست؟

SPF ضدآفتاب مخفف عبارت Sun Protection Factor است. مفهوم این عبارت، فاکتورهای محافظتی پوست در برابر پرتو ماورای بنفش UVB خورشید است که باعث آفتاب‌سوختگی می‌شود. اس‌پی‌اف عددهای مختلفی دارد که هر کدام میزان این محافظت را نشان می‌دهند. هرچقدر عدد اس‌پی‌اف بالاتر باشد یعنی زمان قرمز شدن و التهاب پوست در برابر تابش مستقیم آفتاب طولانی‌تر می‌شود. با این حساب اگر از کرم ضدآفتابی با SPF پایین استفاده می‌کنید، نباید مدت زمان زیادی را زیر تابش شدید نور خورشید باشید. اما آیا درست است که بگوییم کرم ضدآفتاب با اس‌پی‌اف ۱۰۰ بهترین کرم برای ماست؟ پاسخ منفی است. برای انتخاب بهترین کرم ضدآفتاب باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید که در ادامه در این مورد بیشتر خواهیم گفت.

انواع SPF ضدآفتاب چیست؟

حالا که فهمیدیم مفهوم SPF‌ ضدآفتاب چیست، در مورد عددهای مختلف آن بیشتر خواهیم گفت. کرم‌های ضدآفتاب با این اس‌پی‌اف‌ها در بازار وجود دارند:

SPF15 : این نوع کرم‌ها کمترین میزان محافظت در برابر آفتاب را دارند. جالب است بدانید که میزان محافظت این نوع کرم‌ها در برابر اشعه ماورابنفش تا ۹۳ درصد است.

SPF30: این نوع کرم محافظت متوسطی از پوست دارد و تا ۹۷ درصد هم در برابر اشعه ماورابنفش مقاومت دارد.

SPF50: این کرم بیشترین میزان محافظت را در برابر نور خورشید و ۹۸ درصد در برابر اشعه ماورابنفش دارد.

درواقع هیچ نوع کرم ضدآفتابی محافظت ۱۰۰ درصدی در برابر نور خورشید و اشعه ماورابنفش ندارد. اما اینکه کدام‌یک از این کرم‌ها مناسب است، ابتدا به پوست شما بستگی دارد. پوست‌های حساس را باید بیشتر در برابر نور خورشید محافظت کرد. اما مقدار زمانی که شما زیر تابش مستقیم نور خورشید هستید هم در انتخاب کرم تاثیر زیادی دارد. مقدار استفاده از کرم و نحوه استفاده از آن هم از عوامل دیگری است که در انتخاب کرم برای شما تاثیر می‌گذارد. اگر مدت زمان زیادی را در ساعت‌های تابش مستقیم نور خورشید بیرون از خانه هستید، نه تنها نیاز به کرم‌هایی با اس‌پی‌اف بالاتر دارید، که باید حداقل هر ۲ ساعت کرم خود را تمدید کنید. در این شرایط مقدار کرمی هم که استفاده می‌کنید باید بیشتر باشد تا پوست شما کاملا در برابر نور خورشید محافظت شود. پس بعد از پرسیدن سوال SPF ضدآفتاب چیست؟ باید بپرسیم با شرایط من، مناسب‌ترین اس‌پی‌اف برای من کدام است؟ در سایت ساین اسکین می‌توانید انواع مختلف کرم ضدآفتاب با اس‌پی‌اف‌های متفاوت را بررسی کرده و مدل مناسب خود را انتخاب کنید.

فلوئید ضد آفتاب ساین اسکین

استاندارد PA چیست؟

گفتیم که کرم‌های ضد‌آفتاب با هر SPF پوست ما را دربرابر آسیب‌های پرتو UVB محافظت کرده و نمی‌توانند به‌صورت ۱۰۰ درصد در برابر اشعه‌های خورشید لایه محافظتی داشته باشند. اما تولیدکنندگان برای رفع این مشکل، استاندارد جدیدی را معرفی کرده‌اند. PA مخفف Protection Grade of UVA به معنی میزان محافظت پوست در برابر اشعه UVA است که عامل مهم پیری پوست و ایجاد لک‌های پوستی به شمار می‌رود. میزان PA هر ضدآفتاب با علامت +  بر روی بسته‌بندی کرم نشان داده می‌شود. این مثبت‌ها از ۱ تا ۴ عدد در کنار PA‌ قرار می‌گیرند و هرچه تعدادشان بیشتر باشد به معنی توان بیشتر کرم در مهار پرتو UVA و محافظت بیشتر از پوست است.

ممکن است عبارت «طیف گسترده» را در مورد ضدآفتاب شنیده باشید. کرم‌های ضدآفتابی که علاوه بر SPF استاندارد PA را نیز دارند، کرم‌های با طیف گسترده نامیده می‌شوند. یعنی میزان محافظت بیشتری در برابر تمامی پرتوهای مضر از پوست شما خواهند داشت. فلوئید ضدآفتاب ساین اسکین با داشتن استاندارد PA++++‌ پوست شما را در برابر اشعه‌های UVA‌ و UVB‌ به طور کامل محافظت خواهد کرد. این ضدآفتاب که بافتی بسیار سبک و جذبی سریع دارد، دردو رنگ بژ روشن و بژ متوسط عرضه شده است.

کرم ضدآفتاب رنگی یا بی‌رنگ

انتخاب هر نوع کرم ابتدا به سلیقه شما بستگی دارد. در بازار امروز، کرم‌ها، ژل کرم‌‌ها و فلوییدها به‌صورت بی‌رنگ و رنگی وجود دارند. بسیاری از افراد کرم‌های رنگی را ترجیح می‌دهند چون به‌عنوان پایه آرایش آن‌را در نظر گرفته و دیگر نیازی به کرم پودر ندارند. بعضی دیگر به‌دنبال کرم‌هایی هستند که رنگ پوستشان را نه تیره کند و نه خیلی سفید. فلوئید ضدآفتاب SPF50+ ساین اسکین، کاملا بی‌رنگ بوده و تغییری در رنگ پوست شما ایجاد نمی‌کند.

فلوئید ضد آفتاب ساین اسکین

جمع‌بندی

هنگام خرید کرم ضدآفتاب هم باید به عدد SPF‌ کرم توجه کنیم و هم به استاندارد PA‌ که از بابت پرتوهای مضر خیالمان راحت باشد. روش و تعداد دفعات استفاده از کرم‌های ضدآفتاب، در تاثیرگذار بودن آن‌ها اهمیت زیادی دارد. این کرم‌ها به‌صورت ژل،‌ کرم و فلویید در بازار هستند که شما می‌توانید با توجه به نوع پوست خود یکی را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button